Dünya Kupası Neden Kasım’da

Dünya Kupası

Dünya Kupası neden Kasım’da yapılıyor? Yaz aylarında yapılan World Cup neden bu yıl kışın olacak?

2022 Katar Dünya Kupası, 20 Kasım itibariyle başlıyor. Dünyanın en iyi futbol şölenine hazır mısınız?

Güncel Giriş Adresi!

Dünya Kupası Ne Zaman Yapılacak?

Dünya Kupası neden Kasım’da yapılıyor? 2022 Dünya Kupası etkinliği bu yıl Katar’a düzenlenecek. Çöl iklimine sahip olan ve yılın tüm ayları sıcak geçen Katar, sporcuların sağlığı açısından kış aylarında yapılacak. Katar’da ortalama yaz sıcaklarının 50 derecelere çıkması nedeniyle, bu sene Kasım ve Aralık aylarında maçlar oynanacak.

Katar Dünya Kupası ev sahipliğine sporcular ve konuklar olarak eksiksiz nitelikte hazırlanıyor. Hem stadyumlar hem spor severler için tüm ayrıntılar düşünülüyor. Sadece iklim koşulları nedeniyle maçlar, Aralık aylarında yapılacaktır.

Dünya Kupası Neden Kışın Olacak?

Dünya Kupası neden Kasım’da olacak? Katar’ın mevsimsel verileri nedeniyle FIFA tarafından bu sene düzenlenecek organizasyonun, Kasım ve Aralık aylarında yapılmasına karar verildi. Kış aylarında ortalama sıcaklık 25- 28 derece seviyelerinde olduğu için Katar organizasyonları kışın yapılacaktır.

2022 Qatar Dünya Kupası etkinlikleri için gruplar, Doha’da yapılan çekilişle belirlendi. 1 Nisan 2022’de belirlenen kura çekilişi sonuçlarına göre tur ve eleme maçlarının takvimi belirlendi.

Dünya Kupası Neden Kasım’da

Dünya Kupası 2022 Gruplarında Kimler Var?

Dünya Kupası neden Kasım’da düzenleniyor? 2022 World Cup Qatar turnuvasında, ön eleme maçlarını geçen 29 takım bulunmaktadır. Ayrıca kıtalararası organizasyonlarda play off’lara kalan 3 takım, Dünya Kupasına katılma hakkı kazandı.

Dünya Kupası 2022 Qatar’da oynayacak ülke takımları ve grupları şöyledir;

 • A Grubunda ev sahibi Katar ile ilk maça çıkacak Ekvador bulunmaktadır. Grupta ayrıca Senegal ve Hollanda var.
 • B Grubu maçlarında futbol ülkelerinden biri olan İngiltere ve Büyük Britanya’dan Galler var. Grubun diğer iki ülkesi İran ve ABD.
 • C Grubunda favori Arjantin yanı sıra Suudi Arabistan, Meksika ve Polonya yer alıyor
 • D Grubunda bir önceki kupa sahibi Fransa ile Avustralya yer alıyor. Favorilerden Danimarka ve Tunus’ta bu grupta.
 • E Grubunun güçlü isimlerinden; İspanya ve Almanya favoriler arasında gösteriliyor. Kosta Rika ve Japonya’nın performansları merak konusu.
 • F Grubunda favori Belçika. Bu grupta ayrıca; Kanada, Fas ve Hırvatistan ülkeleri yer alıyor.
 • G Grubu maçlarında Brezilya’nın sambacılarını görebilirsiniz, Sırbistan, İsviçre ve Kamerun maçlarıyla seyir keyfine devam edebilirsiniz.
 • H Grubunda bu sene; Portekiz, Gana, Uruguay ve Güney Kore yer alıyor.

Dünya Kupası 2022 Ne Zaman Bitiyor?

Özellikle Dünya Kupası neden Kasım’da, hangi kanalda olacak? Lakin turnuvanın tamamı, 20 Kasım ile 18 Aralık arasında tamamlanacaktır. Ancak final maçı, 18 Aralık 2022’de son ikiye kalan takımlar arasında Doha’da oynanacaktır. Turnuva maçları;

 • 20 Kasım ilk maç
 • 21 Kasım- 2 Aralık eleme maçları 
 • Son 16 maçları 3- 6 Aralık 
 • 9- 10 Aralık Çeyrek finaller 
 • 13- 14 Aralık yarı finaller
 • 17 Aralık üçüncülük maçı
 • 18 Aralık final 

Tarihlerinde oynanacaak maçlarla tamamlanacaktır. Ayrıca FIFA organizasyonunun tüm ayrıntılarını resmi internet adresinden görebilirsiniz. Ancak bilet satışlarını ilk iki aşamasının tamamlandığı turnuvada, final aşamalarında 3. Tur biletleri satışa sunulacaktır.

Dünya Kupası Neden Kasım’da

Dünya Kupası Hangi Kanalda?

Dünya Kupası maçları, Türkiye’de canlı olarak yayınlanacaktır. Ancak 32 takımın tüm maçlarını TRT 1 ve TRT Spor kanallarında izleyebilirsiniz. Lakin naklen, şifresiz ve ücretsiz olarak yayınlanacaak maçlara mobil ve webden de giriş yapabilirsiniz. Fakat konaklama, turizm ve sporcular için Katar bilgilendirmelerine yine internet üzerinden erişmeniz mümkündür.

https://www.fifa.com/fifaplus/en/tournaments/mens/worldcup/qatar2022 linkine tıkayın ve FIFA resmi sayfasından Dünya Kupası organizasyonu inceleyin.